Echipa italiană Atalanta Bergamo a pierdut duminică, pe teren propriu, scor 2-3, în faţa formaţiei AC Fiorentina, meciul restant din etapa a 29-a a Serie A. Toate golurile au fost marcate în prima repriză.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 6, prin Andrea Bellotti, dar Atalanta a egalat şase minute mai târziu, prin golgeterul Ademola Lookman. Fiorentina a revenit în avantaj în minutul 19, când a marcat Nico Gonzalez. Gazdele au mai egalat odată, în minutul 32, cu golul lui Giorgio Scalvini, iar oaspeţii au avut un gol anulat, la Luca Ranieri, în minutul 44. Însă Bellotti a reuşit dubla în minutul 45+1 şi echipa antrenată de Vincenzo Italiano a intrat în avantaj la pauză, scor 3-2. Repriza secundă nu s-a mai ridicat la aceeaşi înălţime, nu s-a mai înscris şi AC Fiorentina s-a impus cu 3-2.

Echipa viola a terminat pe locul 8, cu 60 de puncte, în timp ce Atalanta nu a reuşit să treacă pe ultima poziţie a podiumului din Serie A, peste Juventus, şi a rămas pe locul 4, cu 69 de puncte. A fost ultimul meci în campionatul italian pentru arbitrul Daniele Orsato, care se va retrage după Campionatul European din vară.

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed, eMAG
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank, Transgaz
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris