Ecuador va întâlni Argentina în sferturile de finală ale Copa America, după ce şi-a asigurat calificarea, duminică, în urma remizei, scor 0-0, în faţa Mexicului, care a fost eliminată, în a treia şi ultima etapă a Grupei B.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

La egalitate de puncte, echipa lui Félix Sanchez a ocupat locul al doilea în Grupa B datorită unui golaveraj mai bun.

În celălalt meci din Grupa B, Venezuela a ajuns la trei victorii din trei în această fază a grupelor, după ce a învins Jamaica cu 3-0. Atacantul Eduard Bello i-a adus pe sud-americani în avantaj în minutul 49, iar Salomon Rondon a dublat avantajul şapte minute mai târziu. În cele din urmă, Eric Ramirez, intrat în minutul 81, a marcat al treilea gol al meciului (85).