Naţionala de baschet masculin tineret a României s-a calificat vineri, la Piteşti, în semifinalele CE de tineret, Divizia B. Tricolorii au învins Ungaria în sferturile de finală, cu scorul de 94-62 (48-33).

Principalii marcatori tricolori au fost Lungu 23 puncte, Lăpuşte 15, Bădălău 13, Şomăcescu 13.

România s-a calificat în sferturi din postura de lider al grupei D, cu patru victorii: 73-70 cu Estonia, 86-76 cu Georgia, 81-44 cu Albania, 91-81 cu Bulgaria.

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank

În sferturi s-au calificat primele două clasate din fiecare din cele patru grupe, iar rezultatele din primele două meciuri de vineri sunt: Ucraina – Georgia 85-76 şi Olanda – Slovacia 80-68. Ultima dispută a zilei va fi între Finlanda – Portugalia.

Semifinalele se vor juca sâmbătă şi meciurile 5-8, iar duminică vor avea loc finalele pentru medalii.

Medaliatele CE de la Piteşti, Divizia B, se vor califica în Divizia A valorică.