Iranul anunţă un nou sistem de reglementare a traficului în strâmtoarea Ormuz

Iranul anunţă un nou sistem de reglementare a traficului în strâmtoarea Ormuz

Iranul a anunţat marţi seara un nou mecanism de supraveghere a traficului maritim în strâmtoarea Ormuz, a anunţat presa de stat iraniană citată de The New York Times.

În cadrul acestui nou sistem, navele care doresc să traverseze strâmtoarea vor primi un e-mail de la Autoritatea Strâmtorii Golfului Persic în care sunt detaliate reglementările în vigoare şi vor obţine un permis de tranzit înainte de traversare.

Modalităţile de funcţionare ale mecanismului, reglementările privind tranzitul şi modul în care Iranul ar trata presupusele încălcări rămân neclare.

O solicitare de informaţii suplimentare adresată noii autorităţi a rămas fără răspuns.

Postul public de televiziune iranian Press TV a declarat că mecanismul este „deja operaţional în strâmtoarea Ormuz”.

Marina Corpului Gardienilor Revoluţiei Islamice a emis, de asemenea, marţi un avertisment adresat navelor care încearcă să traverseze strâmtoarea, declarând într-o postare pe reţelele sociale că singura rută sigură este un coridor desemnat de Iran şi că va lua măsuri împotriva oricărei nave care se abate de la această rută.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Află mai multe despre
Recomandările editorilor
Ultima oră