Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, marţi, un curs de referinţă de 4,4705 lei/euro, în creştere comparativ cu nivelul anterior şi nivel maxim al ultimelor trei săptămâni, moneda europeană continuând tendinţă de apreciere după deciziile Băncii Centrale Europene (BCE) de săptămâna trecută.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Luni, BNR a afişat un curs de referinţă de  4,4674 lei/euro.

Un nivel atât de ridicat al cursului nu s-a mai înregistrat din 24 februarie, când euro a fost cotat cu 4,4765 lei. 

Analiştii pun evoluţia pe seama unei creşteri a aversiunii la risc din partea investitorilor, care penalizează cotaţiile monedelor statelor est-europene, considerate mai riscante. 

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, s-a apreciat cu peste un ban în raport cu moneda naţională, până la 4,0351 lei, comparativ cu nivelul de luni, de 4,0221 lei.

Dolarul SUA este moneda de referinţă pe plan internaţionale pentru materii prime, inclusiv pentru petrol, iar inporturile din Asia depind, de asemenea, de moneda americană.

Cursul francului elveţian a urcat uşor, până la 4,0799 lei.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.