Rusia şi Ucraina au făcut schimb de câteva 175 de prizonieri de război fiecare, au declarat ambele părţi miercuri, după convorbirea telefonică dintre preşedintele american Donald Trump şi preşedintele Vladimir Putin în care s-a discutat despre acest schimb, relatează Reuters.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

De asemenea, Rusia a predat încă 22 de prizonieri ucraineni grav răniţi, au confirmat ambele părţi. Ministerul rus al Apărării a declarat că cei 22 aveau nevoie de îngrijiri medicale urgente şi au fost predaţi în ceea ce a descris ca fiind un gest de bunăvoinţă.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a confirmat schimbul de prizonieri într-o declaraţie pe X precizând că este unul dintre cele mai mari de acest gen şi a declarat că cei 22 de ucraineni sunt „luptători grav răniţi şi cei pe care Rusia i-a persecutat pentru crime fabricate”.

„Toţi aceştia vor primi imediat asistenţa medicală şi psihologică necesară”, a menţionat Zelenski.

Ministerul rus al Apărării a declarat că Emiratele Arabe Unite au depus eforturi de mediere de „natură umanitară” pentru a facilita acordul. Acesta a mai precizat că soldaţii ruşi eliberaţi în cadrul acordului se află în Belarus, unde primesc asistenţă medicală şi psihologică înainte de a fi transportaţi în Rusia pentru tratament suplimentar.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.